usarueshe

גיל העמידה

היה זה אחר צהריים שגרתי במשרד ה- חקירות "אביר" בקרית מוצקין, מרבית החוקרים כבר עזבו את המשרד והמזכירה חמקה לה הביתה כבר עם הגיע השעון לשעה 14:00.
מכונת האספרסו שעבדה שעות נוספות השמיעה צליל חד של הרתחת חלב מהמטבח וריח הסיגריות חדר מבעד לדלת המטבחון ו"חילל" את הלובי.
אני חייב לגרום לו להפסיק לעשן אמרתי לעצמי וניגשתי בזעם לכיוון המטבחון.
מיד כשפתחתי את הדלת עמדו מולי זוג שלפי מראה פניהם דילגו זה מכבר מעל גיל החמישים.
אוי סליחה חשבנו שזו הכניסה למשרד אמר הגבר וניכר עליו כי משהו נורא קורה לו.
יוסי הביט מבעד לכתפה של האישה , הסברתי להם שאתה בחדר המנהל מעבר ללובי אבל כבר הגעת מלמל תוך שהוא מכבה את הסגריה ומנסה נואשות לפזר את העשן לכיוון החלון, אני יוצא , צריך משהו? זרק .
לא זה בסדר עניתי לו ופניתי לזוג , בבקשה תכנסו למשרדי, תשתו משהו? לא ענתה האישה והשניים פנו למשרד.
בעת שאני מוביל את השניים חלפו המחשבות במוחי. בגידה? לא , לא נראה טיפוסי, אולי היעדרות של בן משפחה, מיד כשהתיישבתי הביט הגבר באישה וכאילו קיבל ממנה אישור להתחיל בסיפור.

אני דואג לאבי אמר , אבי גבר כבן 83 חי בגפו בדירה באחת הקריות , הוא בחור עצמאי ואינו נזקק למטפלת ועל מנת לקיימו בכבוד אני בנו נותן לו שלוש מאות ₪ בשבוע ואנו עורכים עבורו את הקניות, משלמים חשבונות ואף באים לבקרו מדי יום או אנו או אחד הנכדים.
אם כן שאלתי מה הבעיה? לאחרונה, פרצה האישה לדברי הבעל , לאחרונה, שבה ואמרה, ההוצאות השבועיות שלו גדלו באופן משמעותי והוא מבקש מאיתנו סכומי כסף גדולים שמגיעים ללמעלה מאלף ₪ בשבוע, ואני ובעלי חושבים שמישהו סוחט אותו, אולי שכן אולי אחד הנערים מהסביבה , הוא עצמו מסרב לשתף פעולה עימנו וממלא פיו מים כל אימת שאנו מעלים את הנושא.
לרגע חלפה מחשבה במוחי כי אכן מדובר במעשה סחיטה ולו בגלל הקרבה לתפיסתו של רוצח הקשישים מקרית אתא שנתפס שבועות קודם לכן ולכך התווספו מעשי תקיפה של קשישים נוספים ברחבי הארץ, "אביר" אף תרמה באותה עת אזעקות אישיות לקשישים עריריים בקריות במטרה למנוע אירועים שכאלה.

מה סדר היום של האיש שאלתי? הוא בדרך כלל בבית עד השעה עשר בבוקר ואחר כך יוצא לסיבוב רגלי קצר בשעה שתיים אחד מאיתנו מגיע ויושב איתו לארוחת הצהריים ובהמשך הוא בבית , לא משהו מיוחד, בשבתות הוא אצל אחד האחים ענה הבן.
חברים, שכנים , עוזרת בית ? מישהו נמצא איתו בקשר? יש לו טלפון נייד? לא ענתה הכלה בנחרצות, הוא ערירי במלוא מובן המילה. או.קיי אמרתי תנו לי לערוך מספר בדיקות מודיעיניות הקשורות לסביבת מגוריו של האיש ומחר בבוקר ברשותכם ניפגש שוב.

מיד כשעזבו את המשרד הרמתי טלפון למאיר, איש המודיעין הצמוד של משרד החקירות באזור מגוריו של הקשיש, מאיר הוא מה שמכנים בחברה' 144, רואה הכל ושומע הכל וכל מידע רלוונטי או לא, תמיד מגיע לאוזניו.
ספרתי לו בקצרה את הסיפור מבלי להסגיר פרטים ומאיר כבר ידע במה מדובר , הוא סיפר , כן יש קשיש אחד ערירי נחמד מאד שיוצא כל בוקר לכיוון מרכז העיר, הוא בדרך כלל יושב ומעשן את הסיגריה שלו בקפה של ברוך.
שאלתי אותו איך מכל הזקנים בעיר דווקא עליו אתה יודע ומאיר סיפר שהשמועה בעיר מדברת על כך שהוא נותן כסף למספר נשים על מנת שיעזרו לו לעלות במדרגות בדרך חזרה ויכינו לו לאכול, שום דבר פלילי נשבע לי מאיר בעיני אימו המנוחה.
למחרת בבוקר נפגשתי עם הבן ואשתו וספרתי להם על המידע שברשותי , הצעתי להתקין מצלמות סמויות על מנת לתעד את ה"עוזרות" האלמוניות , לזהותן ולתשאל אותן באשר לקשר שפיתחו עם הקשיש, בנוסף למצלמות הצעתי שבלשי המשרד ילוו את האיש במשך יומיים שלושה בטיוליו ויתעדו את מעשיו מחוץ לבית.

מיד עם אישורם יצא הצוות הטכני של "אביר" לבית הקשיש שם התקינו את המצלמות הסמויות שכיסו את חדר המדרגות, המטבח וסלון הבית, הקשיש הנחמד חייך בנחמדות אל הטכנאים ולא שאל לפשר מעשיהם בדירתו אך ניכר עליו שהבין.
צוות העוקבים התמקם מחוץ לבית ובשעה אחת עשרה בדיוק יצא האיש החביב את ביתו והחל צועד במלוא המרץ לעבר מרכז העיר. העוקבים נדהמו לראות כיצד כנער צעיר הוא מתחיל עם נשים בכל הגילאים ללא כל בושה ואפילו עם הצלחה מזהירה בתגובותיהן לגברבר.
כעבור שעה קלה "צד" לו מישהי שחזותית נראתה כבת 50 והשניים יד ביד צעדו לעבר ביתו.
את מה שקרה בבית זכינו לראות רק ביום למחרת כשהגענו לבדוק את ציוד הצילום...
הקשיש נכנס לבית בגפו נטל מגבת מהמטבח וכיסה את ציוד ההקלטה אך לא את עין המצלמות שהיו מוסתרות היטב, הקשיש החביב חשב לתומו שבכך ביטל את ההקלטה ומיד לאחר מכן הזמין את "הנערה" להיכנס סימן לה על ציוד ההקלטה המכוסה והסביר לה שעליו להיזהר כי הבן שלו "נכנס לו לחיים" לפתע נמלא הקשיש חיים פשט את חולצתו פתח את מכנסיו וליווה את הגברת לאחר כבוד לחדר המיטות ..
מה שקרה שם כבר לא תועד.... ואני משאיר את זה לדמיונכם המפותח, לפני שעזבה את הבית נתן בידה מאתיים שקלים ואמר לה תודה ,זו מתנה כי היית אליי מאד נחמדה.
סוף דבר קראתי לבנו למשרדי סיפרתי לו על עלילות אביו וסיימתי בכך שאביו לא מוטרד ולא נתון לסחיטה ואיומים, הוא בריא כשור וניכר שהגיע לגיל העמידה....

עוד סיפורים במדורו הקבוע של יניר מלך – מנכ"ל "אביר" ייעוץ ביטחוני וחקירות מגושן 3 קרית מוצקין ובהרצאות מרתקות אותן מעביר על פעילות חוקרי המשרד מסביב לגלובוס.